Koleżanki i Koledzy!

Jesień to powrót z wakacji do naszej urologicznej rzeczywistości. To również stałe w kalendarzu wydarzenia naukowe. Takim oczekiwanym wydarzeniem są od lat spotkania mazowieckich urologów. W tym roku zmienia się miejsce i formuła, ale pozostaje, mam nadzieję, duch i frekwencja.

 Tym razem zapraszamy na całodzienne spotkanie 18 listopada 2023 w hotelu Holiday Inn w Józefowie.

Rozpoczniemy sesją chirurgii na żywo (live surgery), transmitowaną z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku. Doktor Łukasz Nyk, ordynator Oddziału Urologii ECZ, obiecuje zaprezentować prawdziwe wyzwania w zakresie chirurgii robotowej i laparoskopowej nowotworów. Transmisja umożliwi jednoczesną obserwację operacji odbywających się w dwóch salach operacyjnych. W tej części przewidziane są również krótkie wykłady.

Po przerwie na lunch scenę udostępniamy młodszym kolegom. Tematy wybrane przez wykładowców są, jak zwykle, ambitne i zachęcają do dyskusji.

Popołudnie zdominuje sesja z zakresu urologii ambulatoryjnej zatytułowana „Przewlekłe zapalenie prostaty". Tytuł został umieszczony w cudzysłowie nieprzypadkowo. Chyba nadszedł czas zmienić nie tylko metody leczenia, ale i terminologię. O to jak sobie radzić z tymi trudnymi pacjentami, zapytaliśmy wybitnych specjalistów: prof. Katarzynę Dierżanowską-Fangrat, konsultantkę krajową z dziedziny mikrobiologii lekarskiej, dr Agnieszkę Sękowską, anestezjolożkę specjalizującą się w zwalczaniu bólu przewlekłego, dwoje czołowych fizjoterapeutów dna miednicy oraz psycholożkę Adriannę Sobol, którą zapytamy, jak sobie radzić z emocjami, nie tylko pacjenta, ale też własnymi. Gościem specjalnym będzie dr Michał Hibner, ginekolog od 30 lat zajmujący się w Arizonie leczeniem przewlekłych zespołów bólowych, w tym diagnostyką i leczeniem uwięzionego nerwu sromowego. Urologiczne aspekty „przewlekłego zapalenia prostaty” przedstawię osobiście, ale nie ukrywam, że liczę na żywy współudział wszystkich Państwa w kształtowaniu nowego podejścia do tej jednostki chorobowej.


                             PROGRAM NAUKOWY                                          REJESTRACJA


Ponieważ czas przewidziany na sesję jest ograniczony, liczymy na kontynuację dyskusji w podgrupach roboczych podczas kolacji. Zachęcamy również do pozostania w gościnnym hotelu nieco dłużej, aby wypocząć po intensywnym dniu korzystając z basenu, siłowni, strefy SPA czy wybierając się na spacer wzdłuż Świdra.

 

Do zobaczenia w Józefowie!

W imieniu Zarządu Oddziału

Dr hab. med. Bartosz Dybowski

Przewodniczący Oddziału Mazowieckiego
Polskiego Towarzystwa Urologicznego

 

brak